Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

KONTAKTY

Ing. Katarína Palenčíková
Harangovská 363
094 14 Sečovská Polianka
tel: +421 907 035 836
napíšte nám
www.beethoven.sk

ANKETA

Vážený zákazníci, hlasujte o aký typ krmiva máte záujem. Konkrétnu značku mi môžte napísať mailom

BARF - surové mäso 48% Granulované krmivo 20% Konzervy 16% Salámy 16%
DogFórum.skČlánky - zapojte sa aj Vy :-)
Sezóna kliešťov začína každý rok skôr !!!

Sezóna kliešťov je tu!!!

Sezóna kliešťov začína každým rokom skôr.Kedysi sme mohli vidieť kliešťa

po návšteve lesa začiaatkom leta. Teraz? Už vo februári som na

svojom psovi spozorovala lezúcu potvoru. Jedným šťastím že sa neprisal

bola ochrana - kvalitný  antiparazitný prípravok.

 

Prečo hovorím šťastím??? Kto to nezažil nepochopí.  Kedysi som tieto potvory brala na ľahkú váhu.

Čo tam po kliešťovi, hmyz, prisaje sa, vytiahnem ho, zlikvidujem a je kľud. Veď koľko je otravného hmyzu na svete - komáre, muchy osy apd. Koľko krát ako malá som mala  kliešťa ja, koľko krát som vyberala kliešťov naším psom či mačkám a nikdy nikomu nič nebolo.

Teraz si jednoducho môžem povedať  - Mala som šťastie!!!

Koľko ľudí je v poslednej dobe nakazených pliagou menom borelióza?

Viete aké choroby prenášajú na psov kliešte? Medzi najznámejšie patria Borelióza (bakteriálne) a babezióza (parazitárne) ochorenia.

Borelióza: bakteriálne ochorenie spôsobené baktériou, ktoré prenášajú kliešte rodu Ixodes. Príznaky sa prejavia zvyčajne po 2 až 3 týždňoch od prisatia kliešťa.

Medzi tieto príznaky patria - zvýšená teplota, nechutenstvo, opuch a bolesť kĺbov, krívanie. Občas sa vyskytnú aj neurologické problémy, problémy s obličkami vo vážnejších prípadoch až zlyhanie obličiek.

 

Babezióza: parazitárne ochorenie ktoré prenášaju kliešte z rodu Dermacentor + Ixodes.

Prvé príznaky sa prejavia už po niekoľkých dňoch až týždňoch od prisatia.

Medzi tieto príznaky patria - zvýšená teplota nad 40°C , krv v moči - pretože babesie napádajú červené krvinky a spôsobujú ich rozpad,  nechutenstvo, malátnosť, apatia, biele až žlté očné spojivky a ďasná. Postupne dochádza k poškodeniu pečene a obličiek. Pokiaľ psík zavčasu nepodstúpi liečbu, môže dôjsť až k úhynu.

Moja nepríjemná skúsenosť z minulého roka ma núti byť opatrnou voči týmto potvorám.  V zásade odporúčam nešetriť na antiparazitných prípravkoch. Minulý rok sa mi stala nepríjemná vec - takmer som prišla o svojho milovaného chlpáča Alexa. V sobotu bol úplne v poriadku a v nedeľu ráno sedel pri mojej posteli úplne apaticky, triasol sa, nevládal sa ani pohnúť. Okamžite som s ním išla na veterinárnu pohotovosť.

Verdikt: Babezióza :-( teplota 45°C, krv v moči, zažltnuté ďasná, nechutenstvo. Našťastie sa ho nášmu veterinárovi podarilo zachrániť.  Lenže to nebol koniec. Problémy pretrvávali cca 1 mesiac bol zoslabnutý, nevládal chodiť, musela som ho nosiť na rukách keď sme išli von, inak najpažravejší pes na svete viac ako mesiac odmietal jedlo, jedol len v úplne malinkých dávkach  a počas roka sa komplikácie s kĺbami (chrbticou) vrátili. Je to smutné, že aj zvieratá musia trpieť na rôzne choroby.

Máte aj vy podobné skúsenosti? Zapojte sa do diskusie :-)
NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Čo je to BARFČo je to BARF?

BARF je skratka, ktorá sa dá preložiť ako Born Again Raw Feeders (znovuzrodená surová potrava), Bones And Raw Food (kosti a surová potrava), Biologisch Artgerechte Rohne Futerung (biologicky vhodná surová výživa),  ale stále to znamená to isté - čiže kŕmenie domácich mäsožravých zvierat prirodzeným spôsobom t.j. surovým mäsom, kosťami, zeleninou a ovocím.

 


 

Prečo BARF?

Veľký okruh chovateľov a majiteľov psov prechádza na kŕmenie surovým mäsom - BARF namiesto pohodlného sypania granúl, pretože pochopili, že chémia do psieho jedálnička nepatrí a že len dobre živený a hlavne pestro kŕmený pes môže byť zdravý pes. Jednostranná, umelo vytvorená strava je prirodzenému vzoru veľmi vzdialená. Mnohí si povedia, že dnešný typ psa t.j. "gaučový pes" sa svojim predkom ani nepodobá, je to síce pravda čo sa týka vzhľadu, povahy a spôsobu života,  no výživové potreby a trávenie majú stále rovnaké. Akýkoľvek organizmus potrebuje stovky až tisíce rokov, aby sa preorientoval na zmenu stravy.


 

Pes je mäsožravec

Pes domáci (Canis lupus familiaris) bol domestikovaný pred zruba 15 000 rokmi ako poddruh vlka (Canis lupus). Aj keď si mnohí z nás myslia že pes s vlkom už nemá nič spoločné, potreba výživy je stále rovnaká. Vlk sa živí prevažne drobnými hlodavcami, králikmi, vysokou zverou a pod. Drobné hlodavce zožerie celé, z väčších úlovkov zožerie všetko okrem veľkých kostí, kože a srsti. Vlk sa neživí len mäsom, ale jedálniček si obohacuje o ovocie, byliny, trávy, korienky, hmyz. Týmto zložením stravy dostáva všetko čo potrebuje - bielkoviny, tuky, sacharidy, minerálne látky, vitamíny a vlákninu.  Podobným spôsobom, teda mäsom, kosťami, menšími hlodavcami, úlovkami v podobe králikov a rastlinnými zbytkami z ľudskej kuchyne boli psi živený až do doby kým na trh nastúpili priemyselne vyrábané krmivá.

Žalúdok psa je pomerne veľký a je schopný naraz prijať veľké množstvo potravy a tú potom postupne tráviť. Celý tráviaci trakt psa je veľmi krátky,a to zvyšuje požiadavky na kvalitu a stráviteľnosť podávanej potravy. Pri optimálnom zložení stravy, pes trávi potravu maximálne 24 hodín.

Pes má pH hodnotu v žalúdku 0,5-1, takéto prostredie zaistí spoľahlivé strávenie veľkých kusov mäsa a kostí a tiež likvidáciu možných zárodkov parazitov, baktérii, pliesni a pod. Taktiež veľmi krátka doba trávenia mäsa (24 hodín) nedá parazitom šancu sa v šreve uchytiť a zabývať. Pre porovnanie granule pes trávi až 3 dni.

Produkcia tráviacich enzýmov je u psa aktivovaná prísunom čerstvej potravy - mäsa. Vysoký podiel rastlinných zložiek (obilia) v granulách spôsobuje radu problémov. Pretože chýba podnet pre vytvorenie tráviacich enzýmov, teda mäso, vytvára sa nedostatočné množstvo žalúdočných štiav, čo má za následok nedokonalé strávenie potravy a tvorbu baktérií. Je preťažovaná slinivky, ktorá musí viac pracovať, aby takú "ťažkú" potravu organizmus spracoval. Potrava nie je dokonale strávená a využitá, čím vzniká veľký odpad. Nedokonalým strávením sa predĺžuje doba, počas ktorej potrava v tráviacom trakte zostáva. Pri granuliach sú to až 3 dni, a tak dochádza k množeniu baktérií a parazitov, kvaseniu, nafukovaniu, čo vedie k mnohým zažívacím problémom.


 

Výhody kŕmenia čerstvou potravou

Jedinou výhodou kŕmenia granulami a konzervami je ich rýchla príprava a ľahšie skladovanie, ale tu ich výhody končia. Výhod kŕmenia čerstvou stravou je oveľa viac a to napríklad:

Vždy vieme čo psíkovi dávame - mäso, zelenina, ovocie prílohy - to všetko je čisté, bez akýchkoľvek prímesí. Čerstvá strava neobsahuje žiadne konzervanty, farbivá a pod.  Toto ocenia hlavne majitelia psíkov, ktorí potrebujú rôzne diéty, zvlášť u potravinových alergií.

Potrava je vždy čerstvá - neobsahuje žiadne skryté pliesne, kvalita záleží vždy len na nás

Zdravotné výhody - pretože čerstvá potrava je pre psa prirodzená, dokáže ju lepšie využiť ako "umelú", čo znamená: menej rastových problémov šteniat, pevné svaly, šľachy a väzy, silný imunitný systém, zdravá a lesklá srsť.

Fungujúce zažívanie - žalúdok psa kŕmeného čersvou potravou nie je lenivý a dokáže stráviť rôzne druhy potravy. Preto takéhoto psa nerozhodí žiadn "dobrota" nájdená vonku, alebo od prajného suseda :-) Trénovaný žalúdok strávi prakticky čokoľvek a tak sa minimalizujú zažívacie problémy v podobe zvracania a hnačiek.

Obmedzená tvorba zubného kameňa - tým, že je pes nútený žuť veľké kusy mäsa, požiera šľachy, chrupavky a kosti, prirodzene sa tak stará aj o svoje zuby. Väčšina psov kŕmených BARFOM nemá problémy s nadmernou tvorbou zubného kameňa.

Menej parazitov - pretože žalúdok a celé zažívanie funguje tak, ako má, poradí si omnoho lepšie s prípadnými parazitmy.

Využitie potravy - tak o tomto sa najlepšie presvedčí každý sám a to tým spôsobom, že si porovnáme koľko odpadu vyprodukuje pes pri jedení granúl a koľko pri jedení surovej stravy. Odpad pri jedení čerstvej stravy je omnoho menší čo svedčí o tom že pes využije z tejto stravy maximum.

Chutnosť - prevažná väčšina psov prijíma čerstvú potravu s nadšením a na jedlo sa vždy veľmi teší.

Vďaka týmto výhodám, budeme mať doma zdravého a vitálneho psa, ktorý bude schopný podávať požadované výkony a radovať sa zo života spolu s nami.

(Použitá literatúra: BARF Krmení psa přirozenou stravou, Kateřina Novosádová, ISBN 978-80-7428-062-7)

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV